İletişim: [email protected]
logo
psikologofisi.com destek
psikologofisi.com

Çocukluk alışkanlığım var, sebebini neden yaptığımı merak ediyorum.

Merhaba, 4-5 yaşlarımdan beri kumaşla oynuyorum, ama her kumaş değil, parmağımla kaydırıp kırt kırt etmesi hoşuma gidiyor, sebebini merak ediyorum. Yaşamımı olumsuz etkilemeye başladı, örneğin nevresim takımımı o kumaşa göre seçiyorum yataktan çıkmakta zorlanıyorum, dışardayken hemen eve gidip yatakta kumaşımla oynamak istiyorum, o gün giyindiğim kıyafetin kumaşı da istediğim gibiyse gün boyu oynuyorum.
Tarih : 28.07.2021 Yazar : Anonim Kullanıcı

Uzmanların bu soruya verdiği yanıtlar

Psikolog

Psikologofisi.com Uzmanı

Merhabalar, rutin hayat döngüsünün içine eklenen bu tip "ek rutinler"e literatürde genelde kompülsiyon ismini veriyoruz. Obsesyonlarımız irade dışında zihnimizde beliren ve uzaklaştırılmakta sıkıntı verici, tekrar eden düşüncelerdir. Kompülsiyon ise, bu obsesyonların verdiği sıkıntıyı azaltmak için yapılan, çoğu zaman da mantıksız gelen hareket veya düşüncelerdir. Anlattıklarınızdan yola çıkarak obsesyonunuza / obsesyonlarınıza bu kompülsiyonu geliştirdiğinizi düşünmekteyim, fakat bu durumun gerçekliğini, kesinliğini, obsesyonunuzu, kaynağını ve sebebini ancak gerekli testler ve anamnez çalışmalarını gerçekleştirdikten sonra söylemek, sonrasında da üzerinde çalışmak ile mümkün olur.

Kullanıcı Yorumları

Kullanıcı Yorumları

Bu sayfada yer alan yorumlar, ilgili uzmanın doğrudan veya dolaylı talebi ve/veya ricası olmaksızın, ilgili kişi tarafından bağımsız olarak yazılmaktadır. Psikologofisi.com'un temel amacı psikoloji alanında halkın bilinçlenmesini sağlamaktır. Psikologofisi.com bir başvuru hizmeti değildir ve herhangi bir Sağlık Hizmeti Sağlayıcısını tavsiye etmemektedir veya desteklememektedir.


Türkiye'nin en büyük terapi platformu!
webrazzi
microsoft
egirisim
btmagazine

Bir dakikada
psikoloğa bağlanın

psikologofisi