İletişim: [email protected]
logo
psikologofisi.com destek
psikologofisi.com

Ergen oğlum hiçbir şey yapmıyor. Kendini herşeye kapattı.

17 yaşında 11. Sınıftaki oğlum kendi kabuğuna çekildi. Sabah uyanmasından gece yatısına kadar elinde telefonla yatarak vakit geçiriyor. Oyun oynayarak para kazanıyor. Bu parayı yine oyunlara, netflix, youTube, spotify gibi daha bilmediğim sitelerde üyeliklere harcıyor. Online ne yaptığını anlatmıyor kontrol edemiyoruz. Özel ders alıyor ama zorla. Boşa para harcıyorsunuz diyor. Notları 15,30 hep. Baba sürekli azarlıyor kızıyor ve o ise hep susuyor ve yine odasına gidiyor. Ben konuştuğum zaman of git diyor. Arkadaşları hep oyun arkadaşları. Sosyal dışarıda geçirdiği hayatı yok çok nadir çıksa da çok az vakit geçiriyor. Bu da ya oyun oynamaya gitmek ya da yemek yemek. Kardeşine karşı çok kaba, bazen vuruyor. Evde çöp atması ya da bakkala gitmesi gibi isteklerimi yapmıyor, kardeşim yapsın diyor, sonra diyor ama sonuçta yapmıyor. Yatağını giysisini toplamaz, dışarıya çıkmadıkça veya kokuşmadıkça banyo yapmaz. Sağlık sorunları için hap kullanması ve diyet uygulaması gerek fakat bunları da bıraktı.Verdiği kiloları geri aldı. Baş ağrıları başladı. Oğlumun hayatı gözümün önünde yok olup gidiyor. Babası onu, o da bizi çok yıpratıyor. Artık uyku uyuyamadım. Bir akıl verin. Ne olur diğerleri gibi siz de kliniğimize gelin diye cevap yazmayın.
Tarih : 19.04.2021 Yazar : Anonim Kullanıcı

Uzmanların bu soruya verdiği yanıtlar

Psikolog

Psikologofisi.com Uzmanı

Merhaba, çocuğunuzda asosyalliğin görülme nedeni sosyal çevresindeki sosyalleşme çabalarının olumsuz geçmesi olabilir. Çocuğunuz sosyalleşemediği zaman internet sitelerinde veya bilgisayar oyunlarında sosyalleşme fırsatı yakaladığında onlara bağımlı hale gelebilir. Bu nedenle, çocuğunuza bilgisayar ve telefonuyla saatlerce oynamasına izin vermeyin. Çocuğunuzu teknolojik aletlerden soyutlamak tabiki bu dönemde mümkün olmasa da denetimden mutlaka geçirmelisiniz.Teknolojik aletlerle zaman geçirmesini en aza indirmek için ona keyif alabileceği farklı bir sosyal alan yaratabilirsiniz. Spor aktivitelerine gönderebilirsiniz. Bu, sosyal ilişkiler kurmasına yardımcı olur.Eğer müdahale edilmezse, içine kapanık ve özgüveni düşük bir çocuk olabilir. Bu yüzden çocuğunuza en büyük yol göstericisi sizsiniz. Siz onunla sıklıkla iletişim içinde olursanız ve ona sosyal ortam yaratabilirseniz bu sorunun üstesinden gelebilirsiniz.

Kullanıcı Yorumları

Kullanıcı Yorumları

Bu sayfada yer alan yorumlar, ilgili uzmanın doğrudan veya dolaylı talebi ve/veya ricası olmaksızın, ilgili kişi tarafından bağımsız olarak yazılmaktadır. Psikologofisi.com'un temel amacı psikoloji alanında halkın bilinçlenmesini sağlamaktır. Psikologofisi.com bir başvuru hizmeti değildir ve herhangi bir Sağlık Hizmeti Sağlayıcısını tavsiye etmemektedir veya desteklememektedir.


Türkiye'nin en büyük terapi platformu!
webrazzi
microsoft
egirisim
btmagazine

Bir dakikada
psikoloğa bağlanın

psikologofisi