• Soru Sor
  • Her şeyden her andan korkar oldum ne yapmalıyım ?

Her şeyden her andan korkar oldum ne yapmalıyım ?

Ailem özel sebeplerden ötürü İstanbul’un bir yakasından diğer yakasına taşınmak zorunda kaldık. Sonrasın da bende taşındığımız yere geldiğimiz andan itibaren içime korku ve stres sardı dışarıya çıkamaz kendi başıma bir yere gidemez oldum. Sonrasında askere gitmeden devlet hastanesinde doktora başvurdum. Bana selectra 50 mg şeklinde bir ilaç verdi, o ilacı günlük olarak aldım faydası oldu korkularımı yendim. Askere gittim geldim ve bu askerden geldikten sonra tekrardan başladı. Şu an normal evde dururken bile aniden ölme korkusu ve bir yere tek gitme korkusu sarıyor beni ve çevremde herkesten her şeyden uzak durmak istiyorum. Kendimi her an ölecek gibi olan düşünce içerisinden çıkaramıyorum.

15 Haziran 2021
Uzmanların bu soruya verdiği yanıtlar
Psikologofisi Uzmanı
Psikologofisi Uzmanı

Merhaba, aslında bu yaşadığınız durum kaygı bozukluğudur ve siz bu durumdan kaçınma davranışı gösteriyorsunuz. Bu kaygınızı yenmek için öncelikle ölüm gerçeğini var olduğunu kabul etmeniz gerekmektedir. Bu durumun sebebi yoğun bir kaygı hissetmeniz olduğu için öncelikle kendi düşüncelerinizden kaçmak yerine onları kabul etmekle başlayabilirsiniz çünkü düşünceleri ne kadar bastırırsak, o kadar belirginleşir. Aynı zamanda da, sizin kaçtığınız sosyalleşme fikri de bu aşama da çok önemli. Başkalarının sizi önemsediğini, anladığını ve yanınızda olduğunu bilmeniz size bu kaygınızla başa çıkmak için yardımcı olur ve kendinize güvenmenizi sağlar. Güvendiğiniz kişiler ile bu kaygınızı paylaşmanız veya bir uzmandan destek almanız bu konuda size yardımcı olacaktır.

17 Haziran 2021
Kullanıcı Yorumları
0/1500

sürekli endişeli ve kaygılı bir haldeyim. her şeyden korkuyor ve şüphe ediyorum. tek başıma hiçbir şey yapamayacakmışım gibi hissediyorum. kendimi çok yalnız ve değersiz hissediyorum.

29 Ağustos 2021

Merhaba ben 19 yaşondayım ve doktorlar bana panik atak tanısı koydular.bundan 4 5 sene önce panik atak geçirdim ve çok aşırı korkmuştum ben kalp krizi falan zannettmiştim ama allaha şükür öyle birşey çıkmadı neyse ben sonra kardiliyoğa gittim birşeyim çıkmadı sonra bende takıntı olmaya başladı mesela göğsümde kolumda karnımda ağrı olduğunda direk kalpten şüpheleniyorum ve bir sürü tetkik yaptırdım ekg kan efor herşeyi yaptırdım birşey çıkmadı ama çok küçük bir taktıntı olsa kalbimden şüpheleniyorum artık bu okadar yoğun ki eskiden sigara içerdim sırf birşey olmasın diye sigarsyı bıraktım ama şimdi ne koşmak istiyorum nede yokuş çıkmak istiyorum çünkü birşeyler olıcak diyr korkuyorum artık çok yoğun bir şekilde oluyor panik atak olmuyorum ama hep bu takıntım var ne yapabilirim

19 Eylül 2021

Sürekli kendimi birşeylerden korkarken buluyorum. Kalbim yerinden çıkacak gibi atıyor ve başım dönüyor. Bazen içimi sanki kötü bir olay yaşamışım gibi bir acı kaplıyor. İçim sıkılıyor. Sürekli duygu değişimleri yaşıyorum. Acaba deliriyor muyum diye düşünmekten daha da strese giriyorum.

20 Eylül 2023