İlk kez anne oldum ve aynı sürede sevdiğim birini kaybettim

Bu günlerde öfkemi kontrol edemiyorum. Çocukluğumdan beri ailevi problemleri olan biriyim. Anne baba ayrı büyüdüm. Annemle büyüdüm babamla pek görüşmedim. Bu yüzden babamdan bir sevgi de görmedim. Çocukluk aşkımla evlendim ve eşimin babasını kendi babam gibi sevdim. Bir bebeğimiz olacaktı babam bunu dört gözle bekliyordu. Kızımın doğumuna 2 hafta kala babam vefat etti. Önce acı bir kayıp yaşadık sonrasında hayatımızın en mutlu anına tanıklık ettik. Bebeğim şu an 2 aylık. Çok yeni her şey ve ben bu iki duyguyu aynı anda kaldıramadım sanırım. Bunlara ek daha başka problemlerim de var. Zor anda her şey üst üste geldiği için şu an hangi duyguyu yaşayacağımı bilemiyorum. Bu sıralar her şeyi unutuyorum çok öfkeliyim. Bebeğimle zaman geçirirken hayal ettiğim gibi mutlu anlar yasayanadigimi görüyorum. Bu hallerimle eşimi üzmek istemiyorum ve ona göstermeden yaşıyorum her duyguyu. Sadece mutluluğumu görsün istiyorum. Çalıştığım icin bebegime kayinvalidem bakacak. Şu an beraberiz. Zaman zaman eşimin yanında yas tutuyor ağlıyor. Onu anlıyorum engel olamıyor buna ama bizi çok üzüyor. Sürekli onun mezarına gitmek istiyor. Bebeğimi bir avuntu olarak görüyor. Bu yüzden sürekli onunla ilgilenmek istiyor. Ama ben daha çok baş başa kalmak istiyorum bebeğimle. Eşimin annesiyle iletişim kurmak neredeyse imkansız. Ve sinirlerim çok bozuk. Kendi annemle başka türlü sorunlarım var. Ne yapacağımı bilmiyorum.

3 Aralık 2020
Uzmanların bu soruya verdiği yanıtlar
Psikologofisi Uzmanı
Psikologofisi Uzmanı

Halk arasında lohusa süreci 40 gün olarak geçse de psikolojide bu süreç uzayabilmektedir. Lohusa sürecinde depresyon ve olumsuz düşünceler görülebilmekle beraber destek almanız önem arz etmektedir

21 Mart 2021
Psikologofisi Uzmanı
Psikologofisi Uzmanı

Hem üzüntü hem sevinci aynı anda yaşamak ve bu süreci yönetmek oldukça zor olmalı, destek noktalarınızı ve aklınızdan geçen düşüncelerdeki bilişsel çarpıtma dediğimiz şeyleri bulmamız gerekiyor. Bunlar süreci kontrol altına almak için gerekli muhakkak bir uzmandan yardım alın yardım işinize yarayacaktır

12 Mart 2021
Psikologofisi Uzmanı
Psikologofisi Uzmanı

Merhabalar. Anladığım kadarıyla çocukluğunuzdan beri olan ailevi problemlerinizin etkisini yaşadığınız halde ne büyük şans ki çocukluk aşkınızla evlenip mutlu bir yuva kurabilmişsiniz ve eşinizin babasını baba olarak bilmişsiniz. Ancak bu mutluluğunuz bir bebeğinizin olması ile taçlanacakken bebeğinizin doğumuna 2 hafta kala baba bildiğiniz kişiyi kaybederek bir üzüntü yaşamışsınız ve şu anda birbirinin zıttı olan iki duyguyu bir arada yaşıyorsunuz. Buna bir de kayınvalidenizle ve annenizle ilgili sorunlarınız eklenince baş etmekte güçlük çekiyorsunuz. Psikoterapi görüşmelerinde çocukluğunuzdan beri olan ailevi problemlerinizle barışıp sağlıklı bir yetişkin olmayı, birbirine zıt iki duygu yaşasanız da ikisinin de sizin duygunuz olduğunu kabullenmeyi ve kayınvalidenizle ve annenizle ilgili sorunlarınızla başa çıkabilmeyi öğrenmek size iyi gelecektir. Bu konuda benimle çalışmak isterseniz çevrimiçi olan gün ve saatlerimden size uygun bir saate randevu almanız yeterli olacaktır.

24 Şubat 2021
Psikologofisi Uzmanı
Psikologofisi Uzmanı

Merhaba, öncelikle başınız sağ olsun. Sanırım birçok karşıt duyguyu birlikte yaşadığınız bir dönemdesiniz. Duygularınızı rahat bir biçimde yaşayıp bunları ifade etmekte güçlük çekiyorsunuz. Kayıplarınız, aile içindeki olumsuz yaşantılarınız gibi faktörler yaşadığınız öfke problemleri ile ilişkili görünüyor. Sizi daha iyi tanımak ve yaşadığınız problemlerle size yardımcı olmak isterim. Görüşmek dileğimle, kendinize iyi bakın.

11 Aralık 2020
Kullanıcı Yorumları
0/1500

Henüz yorum yapılmadı

Henüz yorum yapılmadı