İletişim: [email protected]
logo
psikologofisi.com destek
psikologofisi.com

Kaybetme korkusu yaşıyorum

sevgilimle 1.5 yıldır birlikteyiz. Bu süreçte hiç sevgili gibi olamadık ama hep sevdik birbirimizi. Aramızda biraz yaş farkı var. Evlilik düşünsek de o ailesinin bu ilişkiyi onaylamayacağını düşünerek hep konuşmalarımız noktalandı. Bir sıkıntı daha var. Bunu ben yeni fark ettim. Benim yanımdayken ya da benimle konuşurken cinsel dürtülerini durduramadığını söylüyor, benden etkilendiğini de. Bunu normal karşılıyorum ama hep bu sorun yüzünden konuşamıyoruz. Aklımda soru işaretleri var. Beni sevdiğine emin olamıyorum, son zamanlarda da beni cinsel obje olarak gördüğünü düşünüyorum. Yanlış ya da doğru düşündüğümü bilmiyorum. Elim kolum bağlı. Kaybetmekten korksam da diğer korkularım bunun çok rahat önüne geçiyor.
Tarih : 26.04.2021 Yazar : Anonim Kullanıcı

Uzmanların bu soruya verdiği yanıtlar

Psikolog

Psikologofisi.com Uzmanı

Merhaba, yaşadığınız kaybetme korkusu ve güven probleminiz, bağlanma probleminizden kaynaklı olabilir. Bu ise doğumdan itibaren öğrendiğiniz bir davranıştır. Eğer bir kişiye güvensiz bir şekilde bağlanırsak bu sizin hayatınızı olumsuz yönde etkileyebilir. Aynı zamanda, yaşadığınız durum özgüven problemi kaynaklı da olabilir. Eğer kendinize duyduğunuz güven azsa terkedilme, daha iyisini bulamama korkusu yaşıyor olabilirsiniz. Hayatınızda var olan kişiyi tek odak noktası yaparsanız, onu kaybettiğimizde nasıl yaşayacağınızı düşünerek kaybetme korkusu yaşayabilirsiniz. Bu nedenle hayatta tek şeye odaklanmamak öz saygımızın azalmasına neden olur. Bunun yerine, hayatınızda onunla birlikte giden ve güzel olan diğer kişilere veya olaylara odaklanırsanız sizi çok daha güzel bir hayat bekliyor olacaktır.

Kullanıcı Yorumları

Kullanıcı Yorumları

Bu sayfada yer alan yorumlar, ilgili uzmanın doğrudan veya dolaylı talebi ve/veya ricası olmaksızın, ilgili kişi tarafından bağımsız olarak yazılmaktadır. Psikologofisi.com'un temel amacı psikoloji alanında halkın bilinçlenmesini sağlamaktır. Psikologofisi.com bir başvuru hizmeti değildir ve herhangi bir Sağlık Hizmeti Sağlayıcısını tavsiye etmemektedir veya desteklememektedir.


Türkiye'nin en büyük terapi platformu!
webrazzi
microsoft
egirisim
btmagazine

Bir dakikada
psikoloğa bağlanın

psikologofisi