İletişim: [email protected]
logo
psikologofisi.com destek
psikologofisi.com

Psikoloji bolumu ogrencisiyim ve bi soru sormak danısmak istiyorum

Hangi kisilik ozellikleri ruyalari hatirlama egilimimizle iliskilidir
Tarih : 25.04.2020 Yazar : Anonim Kullanıcı

Uzmanların bu soruya verdiği yanıtlar

Psikolog

Merve Karakuş

Rüya görmeyen kişilerin aslında gece uykularının çok az bölündüğünü, bu kişilerin deliksiz ve derin uyuduğunu söyleyebiliriz. Buna karşın çok sık rüya gören kişiler çok sık uyandıkları için rüyalarını daha çok hatırlamaktadır. Rüyasını devamlı hatırlayanlar aslında: dış stimülelere karşı daha hassas ve fazla duyarlı olanlardır. Beynimizde parietal lobla, temporal lobun birleştiği yerin daha aktif olanlar daha sık rüya hatırlar. Ama siz kişilik özelliğinden bahsediyorsunuz, sorunuza cevap verebildim mi yoksa sizin aradığınız cevap daha çok psikanaliz açısından mı? Bize ulaşabilirsiniz.

Psikolog

Şebnem Akı Karaoğlu

Kişilik özellikleri ile rüyaların hatırlanması arasında tespit edilmiş bir ilişki söz konusu değil. Rüyaların hatırlanması; rüyanın uykunun hangi döneminde görüldüğü ve rüyanın sahip olduğu özelliklerle ilintili. Ancak son dönemde yapılan çalışmalar bilinçli rüyaların görülebileceği, başka bir deyişle rüyaların kontrol edilebileceği yönünde bilgiler vermektedir.

Kullanıcı Yorumları

Kullanıcı Yorumları

Bu sayfada yer alan yorumlar, ilgili uzmanın doğrudan veya dolaylı talebi ve/veya ricası olmaksızın, ilgili kişi tarafından bağımsız olarak yazılmaktadır. Psikologofisi.com'un temel amacı psikoloji alanında halkın bilinçlenmesini sağlamaktır. Psikologofisi.com bir başvuru hizmeti değildir ve herhangi bir Sağlık Hizmeti Sağlayıcısını tavsiye etmemektedir veya desteklememektedir.


Türkiye'nin en büyük terapi platformu!
webrazzi
microsoft
egirisim
btmagazine

Bir dakikada
psikoloğa bağlanın

psikologofisi