İletişim: [email protected]
logo
psikologofisi.com destek
psikologofisi.com

Esmax

Esmax

İçindekiler


Aşağıda yazılanlar Esmax antidepresan hakkında genel bir bilgilendirme yapma amacında olup, herhangi bir öneri, yönlendirme ya da nasihat özelliği bulunmamaktadır. Bu ilaç için mutlaka bir doktora başvurmanız gerekmektedir. Doktoronuzun direkt olarak sizin için reçete etmediği herhangi bir ilacı kullanmak oldukça tehlikelidir.

Esmax nedir? Etken maddesi nedir? 

Esmax etken maddesi essitalopram oksalattır. Bu etken maddenin yanında; talk, aerosil 2000, titanyum dioksit, kroskarmeloz sodyum, avicel ph 102, opadry beyaz y-1-7000, polietilen glikol ve magnezyum stearat gibi yardımcı maddeler de bulunmaktadır.

İlaç içeriğindeki herhangi bir maddeye karşı alerjiniz varsa ilacı size reçete eden doktor ile bu konu üzerine görüşmelisiniz.

Etken maddesi Esmax ile aynı olan ilaçlar

Esmax dışında etken maddesi essitalopram olan muadil ilaçlar da bulunmaktadır. Bunlardan başlıcaları; 

Anzyl

Cipralex

Citol

Citoles,

Elitrex,

Eslong,

Eslorex,

Esplus,

Esram,

Estalora,

Estilom,

Exeram,

Losiram,

Louros,

Secita,

Sevpram,

Tiopram ve 

Zendor ilaçlarıdır. 

Esmax antidepresan mıdır?

Evet, Esmax SSRI grubundan olan antidepresan bir ilaçtır. 

Esmax nasıl kullanılır?

İlacı doktorunuzun size önerdiği sıklıkta ve dozda almanız gerekmektedir. Aç veya tok karna fark etmeksizin oral yoldan alınız, bol su yardımı ile yutunuz. Çiğnemeyiniz, çiğnediğiniz takdirde ağzınızda acı bir tat bırakacaktır.

Esmax kullanmadan önce bilinmesi gerekenler

Esmax antidepresan ilaç, agorafobili(açık alan korkusu) ya da agorafobisiz panik bozukluk, majör depresyon, yaygın veya sosyal anksiyete bozukluğu, obsesif-kompulsif bozukluk gibi psikolojik hastalıklarda kullanılmaktadır. SSRI grubundan bir antidepresan olup beyinde serotonin sistemine etki eder ve serotonin düzeyini artırır. İlacı kullanmaya başladıktan sonra iyi hissetmeye başlamanız birkaç hafta sürebilir, biraz zaman alsa bile Esmax kullanımını bırakmamanız gerekmektedir. Eğer zamanla iyi hissetmezseniz ya da daha kötü hissetmeye başlarsanız mutlaka doktorunuza başvurunuz.

 

Manik-depresif tanıya sahip olan hastalar Esmax antidepresan tablet kullanımı sonrasında manik faza girebilmektedirler. Hızla değişen ve garip fikirler, aşırı coşkulu olma hali, hiperaktivite ile karakterize bir dönemdir. Böyle bir durum yaşamanız halinde doktorunuzla iletişime geçmeniz gerekmektedir.   

 

Tedavinin ilk zamanlarında sürekli hareket etme isteği, huzursuzluk, yerinde duramama gibi belirtiler ortaya çıkabilir. Bu belirtilerin ortaya çıkması halinde doktorunuza mutlaka söyleyiniz.

 

Kendine zarar verme ve intihar düşünceleri olan bir hastada Esmax antidepresan kullanımına başlanması sonrası bu düşünceleri artabilir. Eğer bu düşünceler herhangi bir şekilde ortaya çıkmışsa veya artış göstermişse hemen doktorunuza başvurmanız veya en yakın hastaneye gitmeniz gerekmektedir.

 

İlaca verdiğiniz tepkiyi henüz anlamada,n dikkat gerektiren bir araç ya da makine kullanımı gibi aktiviteler siz ve başkalarının güvenliği sebebiyle tavsiye edilmemektedir.  

Esmax kaç mg? Bir kutuda kaç adet Esmax var?

Esmax antidepresanın 10 mg ve 20 mg’lık tabletleri bulunmaktadır. Her iki mg’ın kutusunda da 28’er adet tablet bulunmaktadır. 

Esmax çocuklarda kullanılabilir mi?

Esmax antidepresanın çocuklara ve adölesanlara kullanımı önerilmemektedir. 18 yaş üstü için reçete edilen bir ilaçtır. Fakat Esmax antidepresan doktor tarafından en uygun seçenek olarak görünüyorsa 18 yaş altına da Esmax ilacı verilebilir. Çocuklarda intihara eğilim, intihara kalkışma, saldırganlık, düşmanca davranışlar, sürekli öfke hali gibi yan etkilerin görülme riski daha fazladır. Eğer 18 yaşın altındaysanız ve doktorunuz tedaviniz için Esmax antidepresan tebleti vermişse yukarıdaki belirtilerin görülmesi halinde derhal doktorunuza başvurmanız gerekmektedir. 

Yaşlılarda Esmax kullanımı

65 yaş üstü hastalarda Esmax antidepresan için titizlikle doz ayarlaması gereklidir. Önerilen başlama dozu genellikle 5 mg’dır. Doktorunuz tarafından bu doz en fazla 10 mg’a çıkarılabilmektedir. Ancak yine de doktorunuz herhangi bir sebepten burada yazılanlar dışında bir tedaviyi sizin için uygun görebilir. Doktorunuzun önerisi doğrultusunda hareket etmek yapabileceğiniz en sağlıklı şey olacaktır.

Hamileler Esmax kullanabilir mi?

Eğer hamilelik planlıyorsanız veya hamileyseniz mutlaka doktorunuza danışmanız ve doktorunuzla uygunluğu konusunda tartışmadan Esmax antidepresan kullanmamanız gerekmektedir. Eğer hamileliğin son üç ayında Esmax kullanırsanız yenidoğan bebeğinizde beslenmede güçlük, nefes almada zorluk, nöbet, mavi cilt, hiperrefleksi, kusma, sinirlilik, devamlı ağlama, uyku bozuklukları ya da uyku hali, huzursuzluk, titreme, kasların gevşek veya katı olması, düşük kan şekeri, vücut ısısı problemleri ve titreme gibi etkileri olabilmektedir. Bu belirtiler genellikle bebeğin doğumundan sonraki ilk bir gün içerisinde görülür ve bu belirtilerin görülmesi halinde mutlaka doktorunuza başvurmanız gerekmektedir. Bunun dışında eğer hamilelik sürecinde Esmax ilacını kullanıyorsanız, ilacı ani bir şekilde kesmemeli ve doktorunuzun bilgisi ve önerisi ile hareket etmelisiniz.

Emziren anneler Esmax kullanabilir mi?

Esmax antidepresan anne sütüne geçebilir. Bu nedenle emziren annelerde Esmax kullanımı önerilmez. Ancak doktorla beraber yararlarının ve olumsuz etkilerinin tartışılması halinde uygun görülürse yazılabilir. 

Esmax bağımlılık yapar mı?

Hayır, Esmax SSRI grubundan bir antidepresan olduğu için bağımlılık yapma özelliği yoktur.

Esmax cinsel işlev bozukluğuna sebep olur mu?

Evet, Esmax ilacı cinsel sorunlara neden olabilmektedir. Libido kaybı, ereksiyon bozuklukları, orgazm olamama gibi istenmeyen etkiler görülebilir. Fakat bu sözü edilen Esmax yan etkileri, ilacın sık görülen etkileri değildir. 

Esmax kilo aldırır mı?

Evet, Esmax kilo alımına sebebiyet verebilmektedir. 

Esmax uyku yapar mı?

Evet, Esmax yan etkileri arasında uyku yapabilme vardır. 

Esmax ne kadar sürede etki eder?

Esmax etken maddesi olan essitalopram düzenli kullanıldığı takdirde genellikle bir haftanın sonunda etkilerini göstermeye başlar. Fakat bu süre kişiden kişiye değişebilir ve iki ila dört haftaya kadar uzayabilir.

Esmax reçetesiz alınabilir mi?

Hayır, Esmax reçetesiz şekilde satın alınamamaktadır. 

Esmax aile hekimi tarafından yazılabilir mi?

Aile hekimi Esmax reçete edememektedir. Bu ilaç sadece alanında uzman bir doktor tarafından yazılabilir ve rapor edilebilir.

Esmax hangi durumlarda dikkatli kullanılmalıdır?

 • Eğer böbrek ya da karaciğer fonksiyonlarınızda herhangi bir problem varsa,
 • Cildiniz kolay morarıyorsa, kanamaya eğiliminiz varsa,
 • Koroner kalp hastalığına sahipseniz,
 • Sara hastalığınız varsa,
 • Kan sodyum seviyeniz normalin altındaysa,
 • Kalp krizi veya herhangi bir kalp hastalığı öykünüz mevcutsa ,
 • Gözlerinizde midriyazis (göz bebeklerinin genişlemesi) ile ilgili bir sorun varsa,
 • Elektroşok tedavisi alıyorsanız,
 • Diyabetiniz (şeker hastalığınız) varsa,
 • Uzun süren ve şiddetli kusma, ishal veya diüretik (idrar attırıcı ilaç) kullanımınız ve sonucunda tuz kaybınız varsa,
 • İstirahat halinde kalp hızınız düşükse,
 • Ayaktayken kalp hızında anormallikleri gösteren bayılma, baş dönmesi gibi semptomlar yaşıyorsanız,

Esmax kullanırken dikkatli olmanız gerekmektedir. Bu ilacı kullanmaya başlamadan önce yukarıdaki durumların herhangi birinin varlığında mutlaka doktorunuza haber veriniz.

Esmax hangi durumlarda kullanılmamalıdır?

 • Antipsikotik ilaç olan pimozid kullanıyorsanız,
 • Kalp ritim problemleri için kullandığınız bir ilaç mevcut ise veya kalp ritmini etkileyen ilaç kullanıyorsanız,
 • Parkinson hastalığı tedavisinde kullanılan ve MAO inhibitörü olan selejilin ilacını kullanıyorsanız,
 • Bir antibiyotik olan linezolid ilacını kullanıyorsanız,
 • Depresyon tedavisinde kullanılan moklobemid ilacını kullanıyorsanız,
 • Doğuştan ya da daha önceden yaşamış olduğunuz kalp ritim bozukluğu öykünüz varsa,
 • Astemizol ve mizolastin (antialerjik grubun) kullanıyorsanız,
 • Esmax etken maddesi olan essitaloprama ya da ilacın içeriğindeki diğer maddelere karşı alerjiniz varsa,

Esmax ilacını kullanmamanız gerekmektedir. 

Esmax açken mi kullanılır, tokken mi?

Esmax açken de tokken de kullanılabilen bir ilaçtır. Besinlerle etkileşimi yoktur fakat önerilen kullanım yemekten bir saat sonra ilacın alınmasıdır. 

Esmax hangi ilaçlarla beraber kullanılmamalı?

Esmax kullanırken beraberinde kullandığınız başka bir ilaç da varsa doktorunuza danışmanız ve ona göre kullanmaya devam etmeniz gerekmektedir. Özellikle de aşağıdaki ilaçlardan herhangi birini kullanıyorsanız doktorunuza mutlaka söyleyiniz: 

 • İmipramin ve desipramin
 • Asetilsalisilik asit ve kan sulandırıcı ilaçlar. Bu ilaçlar kanamaya eğilimi artırabilir.
 • Flekainid, metoprolol ve propafenon (kalp hastalıklarında kullanılırlar) ilaçlarının Esmax ile beraber kullanılması için doz ayarlaması gerekmektedir.
 • Sarı kantaron
 • Migren tedavisi için kullanılan sumatriptan
 • Mide ülser tedavisinde kullanılan omeprazol, simetidin ve lansoprazol
 • Nöroleptikler (psikoz ve şizofreni tedavisinde kullanılan ilaçlar), meflokin (sıtma ilacı), tramadol (ağrı kesici) ve bupropiyon (depresyon tedavisi için kullanılır) ilaçları hastada nöbet oluşma eşiğini düşürerek nöbet oluşma riskini artırmaktadır.
 • Kalp ritim sorunlarınız için kullandığınız ilaçlar veya kalp ritmine etkisi olan ilaçlar
 • Kan magnezyum ve potasyum değerini düşüren ilaçlar
 • Lityum
 • Triptofan
 • İçeriğinde moklobemid bulunan geri dönüşümlü selektif MAO-A inhibitörleri
 • İçeriğinde selejilin bulunan ve parkinson tedavisinde kullanılan geri dönüşümsüz MAO-B inhibitörleri
 • MAOI grubu ilaçlar. Eğer bu grup ilaçlardan (ipronizaid, nialamid, fenelzin, izokarboksazid vs.) birini kullandıysanız Esmax ilacını kullanmadan önce 14 gün beklemeniz gerekmektedir. Bu ilaçları kullanmak için de Esmax ilacını kestikten sonra 7 gün beklemeniz gerekmektedir. 

Esmax yan etkileri nelerdir?

Her ilaçta görülebildiği gibi Esmax ilacının içerisinde bulunan maddelere karşı da bir duyarlılık olabilir ve bunun sonucunda da istenmeyen yan etkiler ortaya çıkabilir. Oluşabilecek yan etkiler, ciddiyetine ve görülme sıklıklarına göre değişiklik gösterebilmektedir. 

 

Aşağıda yazılmış olan Esmax yan etkileriden birinin ortaya çıktığını fark etmeniz halinde Esmax ilacını derhal durdurmanız, doktorunuza haber vermeniz ya da en yakın hastaneye başvurmanız gerekmektedir: 

 • Yüksek ateş
 • Deri, dudak, yüz ve dilde ani oluşan şişlik, nefes alıp vermede güçlük(alerjik reaksiyon)
 • Sersemlik, ajitasyon
 • Kaslarda ani gelişen kasılmalar, titreme

Bunlar seyrek görülmesine karşın çok ciddi yan etkilerdir ve hastaneye yatış gerektirebilir.

 

 • Nöbetler
 • İdrar yapmada zorlanma
 • Düzensiz ve hızlı kalp atımı(taşikardi)
 • Senkop (bayılma)
 • Gözlerin beyaz kısmında ve ciltte sarılık 
 • Mide kanamaları da içinde olmak üzere normal dışı kanamalar

Bu yan etkilerin görülme sıklığı bilinmemektedir fakat ciddi yan etkilerdir, acil müdahele gerekli olabilmektedir.

 

Görülme sıklıklarına göre de ilacın yan etkilerini alt kategorilere ayrılmaktadır: 

 

Çok yaygın görülen Esmax yan etkileri:

 • Baş ağrısı
 • Bulantı

 

Yaygın görülen Esmax yan etkileri: 

 • İştahta artma ya da azalma
 • Kilo artışı
 • Kas ve eklemlerde ağrı (miyalji ve artralji)
 • Kabızlık, ishal
 • Kusma
 • Ağız kuruluğu
 • Burun akması ya da burun tıkanıklığı (sinüzit)
 • Terlemede artış
 • Yorgunluk
 • Uykuya dalmada zorluk, esneme, uyku hali, sersemlik, anormal rüyalar
 • Deride karıncalanma
 • Huzursuzluk ve endişe hali
 • Cinsel bozukluklar (cinsel dürtüde azalma, ereksiyon sorunları, ejakülasyonda gecikme, kadınlarda orgazm sorunları)

 

Yaygın olmayan Esmax yan etkileri:

 • Görme bozuklukları, midriyazis (göz bebeklerinde büyüme)
 • Anormal adet kanaması
 • Kilo kaybı
 • Bacaklarda ve kollarda ödem
 • Epistaksis (burun kanaması)
 • Tat almada bozulma
 • Saç dökülmesi
 • Sinirlilik, ajitasyon, diş gıcırdatma
 • Kulak çınlaması

 

Seyrek görülen Esmax yan etkileri:

 • Bradikardi (kalp atışında yavaşlama)
 • Halüsinasyon
 • Saldırganlık hali
 • Depersonalizasyon (kişinin, vücudunun bir kısmına ya da tamamına yabancılaşması)

 

Sıklığı bilinmeyen Esmax yan etkileri: 

 • Mani (taşkınlık nöbeti)
 • Priapizm (ereksiyonda ağrı)
 • Karaciğer enzimlerinde yükselme
 • Kendini öldürme ya da kendine zarar verme düşünceleri
 • Ortostatik hipotansiyon (ayağa kalkıldığında düşük kan basıncı nedeniyle kişide baş dönmesi olması)
 • İdrar çıkışında artma
 • Emzirmeyen kadınlarda ve erkeklerde göğüsten süt gelmesi
 • Trombosit sayısında azalma
 • Kanama bozuklukları
 • Kan sodyum seviyesinde düşüş ve bunun sonucunda halsizlik, bulantı, konfüzyon
 • Kalp ritminde değişiklikler
 • Yerinde duramama (motor huzursuzluk)

Esmax doz aşımı

Esmax etken maddesi olan essitalopramın doz aşımında görülen bulgular genellikle merkezi sinir sistemi bulgularıdır. Tremor, ajitasyon, sersemlik, konvülsiyon, koma ve nadiren de serotonin sendromu ortaya çıkabilmektedir. Bu belirtilerin yanında bulantı, kusma, elektrolit bozuklukları (hiponatremi, hipokalemi), hipotansiyon, taşikardi (kalbin hızlı atması), kardiyak aritmiler ve EKG’de QT uzaması görülebilmektedir. Essitaloprama spesifik bir antidot bulunmamaktadır. Doz aşımı olan bir kişide yapacağımız ilk müdahale hava yolunu açık tutmak ve gerektiğinde oksijen desteği ile hastanın solunum işlevini yerine getirmesini sağlamaktır. İlacın oral alımından sonra mümkün olan en kısa sürede gastrik lavaj ve aktif kömür metodları uygulanmalıdır. Daha sonra hastanın semptomlarına yönelik tedavi verilmeli ve hasta kardiyak belirtiler açısından yakından takip edilmelidir. 

 

Tarih : 24.12.2023
Yazar :

Psikolog

Şebnem Akı Karaoğlu

Merhaba, ben Uzman Psikolog Şebnem Akı Karaoğlu. Bilişsel Davranışçı Terapi, Şema Terapi, İmge Terapi, Kısa Süreli Çözüm Odaklı Terapi, Cinsel Terapi, Aile ve Çift Terapisi uygulamaktayım. Bipolar Bozukluk, Borderline Kişilik Bozukluğu, Çocuk ve Ergen Danışmanlığı, Yas Psikolojisi, OKB, Anksiyete, B... Devamını Oku

Kullanıcı Yorumları


Bu sayfada yer alan yorumlar, ilgili uzmanın doğrudan veya dolaylı talebi ve/veya ricası olmaksızın, ilgili kişi tarafından bağımsız olarak yazılmaktadır. Psikologofisi.com'un temel amacı psikoloji alanında halkın bilinçlenmesini sağlamaktır. Psikologofisi.com bir başvuru hizmeti değildir ve herhangi bir Sağlık Hizmeti Sağlayıcısını tavsiye etmemektedir veya desteklememektedir.


Son Eklenen Makaleler


Bir dakikada
psikoloğa bağlanın

psikologofisi