seroquel nedir

Seroquel Nedir? Ne İşe Yarar?

Seroquel tablet etken maddesi ketiapin fumarat olan atipik antipsikotik türden bir ilaçtır. Aşağıda sıralanan psikiyatrik hastalıkların tedavisinde kullanılır.

 • Bipolar bozukluğun tedavisinde etiapine olumlu yanıt vermiş olan hastaların depresif ataklarının ve mani halinin nüksetmesinin engellenmesinde
 • şizofreni
 • halüsinasyonlar
 • psikoz
 • Majör depresif ataklar yaşayan bipolar bozukluk 

Ayrıca anksiyete, depresyon ve bunama belirtilerinin tedavisi için başka ilaçlarla beraber reçete edildiği bilinmektedir.

Tabletlerin bir tarafında Seroquel ve içeriğindeki mg değerini belirten rakam yazmaktayken diğer tarafında herhangi bir ibare bulunmaz. 

Seroquel tabletler piyasada 25 mg, 50 mg, 100 mg, 200 mg, 300 mg ve 400 mg olarak bulunmaktadır. 

Seroquel’in uzatılmış salımlı hali ise Seroquel XR ismi ile bulunmaktadır.

Seroquel Etken Maddesi 

Seroquel etken maddesi olan ketiapin fumarat, beyindeki dopamin ve serotonin dengesini düzenleyerek etki gösterir. 

Şizofreni ve bipolar bozukluk hastalarının olası dağınık düşünme, motivasyon eksikliği, halüsinasyonlar, manik davranışlar ve depresif ruh halleri gibi sorunlarını kontrol altında tutarak hastaların günlük yaşamlarında daha verimli ve dengeli olmalarını sağlar. 

Obsesif kompülsif bozukluk ve yaygın anksiyete bozukluğu için etiket dışı tedavi için reçete edilebilmektedir.

Ketiapinin sedatif etkisi sebebi ile uyku bozukluğuna iyi gelebildiği bilinmektedir ancak olası yan etkileri verdiği faydadan daha ağır basabilmektedir.

Etken Maddesi Ketiapin Olan İlaçlar

Ketiapin etken maddesini içeren diğer ilaçlar aşağıda listelenmiştir

 • Ankep (Angelini İlaç Sanayi ve Ticaret A.Ş.)
 • As - kalmeks (Apotex İlaç Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi)
 • Cedrina (Sanovel İlaç Sanayi ve Ticaret A.Ş.)
 • Cizyapine (Tripharma İlaç Sanayi ve Ticaret A.Ş.)
 • Gyrex (Santa Farma İlaç Sanayi A.Ş.)
 • Keday XR (Nobel İlaç Sanayi ve Ticaret A.Ş.)
 • Ketap (Helba İlaç İç ve Dış Sanayi Ticaret Anonim Şirketi)
 • Ketidose (Sandoz İlaç Sanayi ve Ticaret A.Ş.)
 • Ketilept (Farma-Tek İlaç Sanayi ve Ticaret A.Ş.)
 • Ketinel (Biofarma İlaç Sanayi ve Ticaret A.Ş.)
 • Ketya ve Ketya XR (Abdi İbrahim İlaç Sanayi ve Ticaret A.Ş.)
 • Quelept (İlko İlaç Sanayi ve Ticaret A.Ş.)
 • Quet ve Quet XR (Deva Holding A.Ş.)
 • Sequa (Neutec İlaç Sanayi ve Ticaret A.Ş.)
 • Serex (Gensenta İlaç Sanayi ve Ticaret A.Ş.)
 • Seroquel (Astrazeneca İlaç Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi)

Seroquel Antidepresan Mı?

Seroquel atipik antipsikotik türden bir ilaçtır. 

Atipik antipsikotik türden ilaçlar klasik antipsikotik ilaçların yaptığı yan etkilerin çoğunu yapmaz fakat kilo alımı, uyku hali ve iştah durumunda artış, üreme işlevlerinde bazı sorunlara sebep olma gibi yan etkileri görülebilmektedir. 

Sebep olduğu uyku hali nedeni ile uyku ilacı olduğu düşünülmekte olsa da özünde bir uyku ilacı değildir. İlacın tansiyon düşürmeyeceği ve uyku haline sebep olmayacağı en uygun dozunun doktor tarafından iyi ayarlanması önemlidir.

Seroquel Nasıl Kullanılır?

Seroquel yan etki olarak uyku hali yapması ile bilinir. Bu sebeple, ilacı eğer günde tek doz olarak reçete etmişse doktorunuz, bu dozu akşam uyku öncesi almanız önerilir. Gün içinde alacağınız Seroquel dikkat gerektiren rutin işlerinizi ve araç ve makine kullanımınızı uyku hali sebebi ile zorlaştırabilir.

Tableti bir bardak içme suyu yardımı ile bir seferde yutmanız, ağzınızda bekletmemeniz, çiğnememeniz, ezmemeniz ve emmemeniz önerilir. 

Seroquel XR uzun salınımlı tablettir. Bu, ilacı aldıktan sonra kapsülün yavaşça çözünmesi ve etken maddesini belirli bir zamanda salması anlamına gelir. İlacı eğer yutmak yerine çiğneyecek veya parçalayacak olursanız etki süresine müdahale etmiş olursunuz ve yan etkilerini görme riskinizi arttırırsınız.

İlacı yalnızca doktorunuz tarafından reçete edilmişse ve doktorunuz tarafından reçete edildiği doz ve sıklıkla almalısınız. Doz miktarı ve sıklığında doktorunuzun reçete ettiğinin dışına çıkmamalı, kendinizce değişiklikler yapmamalı ve doktorunuzun bilgisi dışında tedavinizi sonlandırmamalısınız. 

İlacı sonlandırmanıza sebep olacak türden bir etki ile karşılaşmanız durumunda doktorunuza bunu bildirmelisiniz, doktorunuz bunu dikkate alarak doz miktarınızda yeniden ayarlama yapabilir ya da size Seroquel dışında bir tedavi önerisinde bulunabilir. 

Kendinizi artık ilacı kullanmanıza gerek olmadığını düşünecek kadar iyi hissediyorsanız dahi doktorunuz size bunu yapmanızı söylemedikçe ilacı bırakmamalısınız.

Atipik antipsikotik türden Seroquel gibi ilaçların kullanımı sonlandırılırken birkaç haftaya yayarak kademeli doz düşürme yolu izlenir.

İdrarınızda ilaç taraması yapılacak olursa Seroquel kullanmakta olduğunuzu sağlık personeline söylemelisiniz. Bu ilaç yapılacak olan testin sonuçlarını etkileyebilir ve metadon ya da trisiklik antidepresan grubundan bir ilaç kullanmıyor olsanız bile bu ilaçlar için pozitif sonuç çıkmasına sebep olabilir.

Kullanmakta olduğunuz reçeteli veya reçetesiz herhangi bir ilaç, bitkisel takviye ya da vitamin varsa Seroquel’i size reçete eden doktor ile bu bilgiyi paylaşmalısınız. Bazı ilaçlar birbirinin etkisini arttırabilir, azaltabilir ya da nötrleyebilir ve yan etki gösterme riskini yüksek oranda arttırabilir.

Tarihi geçmiş olan herhangi bir ilacı kullanmamalı, ilaçları çocukların ulaşamayacağı bir yerde ve kendi ambalajı içinde saklamalısınız.

Almayı unuttuğunuz bir doz olduğunu fark edecek olursanız unuttuğunuz dozu dengelemek için çift doz almamalısınız ve Seroquel ile tedavinize kaldığınız dozdan doktorunuzun tavsiye etmiş olduğu rutinde ve doz miktarında kullanmaya devam etmelisiniz.

Seroquel ilaç kullanımına başlamışsanız yakın çevrenizden birinden prospektüsü kendisinin de okumasını ve sizde gözlemleyeceği olası değişikliklere karşı duyarlı olmasını rica edebilirsiniz. 

Bu gibi ilaçlar özellikle de 24 yaş altı gençlerde intihar düşüncelerini tetikleyebilmekte olduğundan, en azından başladığınız ilk iki hafta gözlem altında olmanız ve olası değişiklikler konusunda doktorunuzu bilgilendirmeniz önemlidir. 

Seroquel Tablet Kaç mg? Kutusunda Kaç Tane Var?

Seroquel tabletin kaç mg olarak üretildiği ve kaç tablet içerdiğini sizler için aşağıda listeledik.

 • Seroquel 25 mg - 30 film tablet
 • Seroquel 100 mg - 30 film tablet
 • Seroquel 200 mg - 30 ve 60 film tablet
 • Seroquel 300 mg - 30 ve 60 film tablet

Seroquel Çocuklarda Kullanılabilir Mi?

Seroquel etken maddesi olan ketiapinin 18 yaş altı çocuklarda kullanımı önerilmez. 
Çocuklarda Seroquel kullanımının güvenilirliğini kanıtlayan veriler olmadığı gibi, yetişkinlerde görülme sıklığından daha fazla iştah artışı, kusma, serum prolaktin yükselmesi, senkop ve rinit riski vardır.

Uzun süreli sonuçlarına dair bilgi yoktur.

Bu gibi ilaçların 24 yaş altı kullanımında intihara yönelik düşünce ve davranışları tetiklediği bilinmektedir.

Seroquel Yaşlılarda Kullanılabilir Mi?

Seroquel’in yaşlılarda kullanımında özellikle başlangıç döneminde oldukça dikkatli olunmalı, doz artışı genç hastalara kıyasla daha yavaş olmalı ve günlük doz tedavi için mümkün olan en düşük doz olmalıdır. 

Psikozu demansa bağlı olan hastalarda Seroquel kullanımı ölüm riskini arttırmaktadır.

İlaç uyku haline ve kondisyon ve koordinasyon becerilerinde zayıflığa sebep olabildiğinden yaşlı hastaların denge problemleri yaşamaları ve düşüp yaralanmaları olasıdır. Seroquel kullanmakta olan yaşlı hastaların dikkatlice hareket etmeleri ve ilacın kendilerinde sebep olabileceği olası değişimlere aşina oluncaya kadar egzersiz yaparken, yürürken, araç ve makine kullanırken oldukça dikkatli olmaları gerekmektedir.

Konjenital QT sendromu, kalp hipertrofisi, hipokalemisi veya hipomagnesemisi ve konjestif kalp yetmezliği olan yaşlı hastaların kendilerine Seroquel reçete etmiş olan doktora mutlaka kendilerinde mevcut olan bu rahatsızlıkları bildirmeleri gerekmektedir. 

Seroquel Hamileler Tarafından Kullanılabilir Mi?

Seroquel’in hamileler tarafından kullanımının güvenliğine dair yeterli veri bulunmamaktadır. 
Seroquel FDA gebelik risk skalasında C kategorisinde yer almaktadır. Bir ilacın FDA gebelik risk skalasında yer aldığı kategorinin C olmasının anlamı hayvanlar ve insanlar üzerine yapılan araştırmalarda fetal risk oluşturduğuna dair yeterli veri olmadığı, ya da hayvanlar üzerinde fetotoksik etkileri olduğunun ispatlanmış olmasına rağmen insanlarda buna dair yeterli kanıt olmadığıdır.

Bu gibi durumlarda, doktorunuz ilaçtan alacağınız fayda ve ilacın oluşturabileceği riskleri gözden geçirip ilacı almanız gerekip gerekmediği konusunda karar vermektedir.

Hamileliğinin üçüncü trimesterında antipsikotik kullanmış olan annelerin yaptıkları doğumlarda, yeni doğan bebekler ilaç kesilme semptomları ve anormal kas hareketleri gibi riskler altındadırlar. 

Eğer hamileyseniz veya yakın zamanda hamilelik planınız varsa size Seroquel’i reçete etmiş olan doktorunuza bu bilgiyi vermelisiniz.

Seroquel kullanımınız sürecinde hamile olduğunuzu fark ederseniz doktorunuza derhal söyleyin. 

Emziren Anneler Seroquel Kullanabilir Mi?

Seroquel’in anne sütüne geçmesi üzerine kayda geçmiş olan veriler oldukça sınırlı olup, emzirirken Seroquel tabletin kullanımının güvenli olduğunu söylemeye yeterli veri de bulunmamaktadır. 

Bu gibi durumlarda ilaçtan alacağınız fayda ve emziriyor olmanızın çocuğunuza faydası göz önünde bulundurularak, emzirmeyi bırakıp Seroquel kullanmaya mı yoksa emzirmeye devam edip başka bir tedaviye mi yönlendirileceğinizin kararı doktorunuz tarafından verilir.

Seroquel Bağımlılık Yapar Mı?

Seroquel bağımlılık yapmaz. Bağımlılık yapan ilaçlar yeşil veya kırmızı reçeteli satılmaktadır. 

Seroquel Cinsel İşlev Bozukluğuna Sebep Olur Mu?

Seroquel gibi anti-psikotik ilaçların kullanımında dopamini baskılaması sebebi ile sertleşme bozukluğu, orgazmın gecikmesi/engellenmesi gibi cinsel fonksiyon sorunlarına yol açtığı bilinmektedir.
Seroquel kullanmanıza bağlı olarak bu tür cinsel işlev ile alakalı şikayetler ile karşılaşmanız durumunda ilacı bırakmak yerine doktorunuzla konuşmalısınız. Belki doktorunuz sizin için yeniden doz ayarlaması yapabilir ya da farklı bir ilaç ile tedavinize devam etmenizi uygun görebilir.

Seroquel Kilo Aldırır Mı?

Seroquel etken maddesi olan ketiapin’in en sık kaydedilen yan etkilerinden biri kilo alma ve obezitedir. 

Seroquel Ne Kadar Sürede Etki Eder?

Seroquel ilaç ile tedaviden beklenen yanıtı almak için gereken süre ortalama 2 haftadır. Uyku hali gibi yan etkilerini ilacı aldıktan sonra yaklaşık 1 saat içinde gösterir. İlacın yarılanma ömrü 7-12 saat aralığındadır.

Seroquel Reçetesiz Alınabilir Mi? Hangi Renk Reçete İle Yazılır?

Seroquel beyaz reçeteli bir ilaç olup, eczanelerden reçete ile alınmaktadır.
Herhangi bir ilacı doktorunuz tarafından reçete edilmedikçe kullanmamalısınız.
Sizin için en uygun tedaviyi doktorunuz belirleyecek ve ihtiyacınız olan doz ayarını yapacaktır. 

Aile Hekimi Seroquel Yazabilir Mi?

Aile hekimi Seroqual’i ancak uzman bir psikiyatri doktoru size rapor etmişse maksimum iki kutu kadar yazabilir.

2018 yılında gelen kısıtlamaya kadar Seroquel gibi atipik antipsikotik ilaçlar ile tedaviyi aile hekimleri de başlatabiliyordu. Ancak bu düzenlemeden beri aile hekimleri bu gibi ilaçları ancak uzman bir psikiyatri doktoru tarafından raporlanıp tedavi başlatılmışsa yazabilmekte.

Seroquel Hangi Durumlarda Dikkatli Kullanılmalıdır?

Eğer aşağıda listelenen durumlardan herhangi biri sizin için de geçerliyse Seroquel kullanmaya başlamadan önce ilacı size reçete eden doktor ile paylaşmalısınız.

 • Davranışsal bozukluğunuz varsa
 • Demans adı verilen beyin fonksiyon kaybınız varsa
 • 24 yaş altındaysanız
 • İntihar ve kendinize zarar vermeye dair düşüncelere sahipseniz
 • Toplar damarınız ile alakalı bir probleminiz varsa
 • Sizde ya da ailenizden birisinde kalp ile alakalı bir rahatsızlık mevcutsa
 • Karaciğeriniz ile alakalı bir probleminiz varsa
 • Gece uykunuzda solunum durması yaşıyorsanız ya da yaşamışsanız
 • Aldığınız depresan gibi ilaçlar beyin aktivitelerinizi yavaşlatıyorsa
 • Prostatınızda büyüme, gözünüzde basınç, mesanenizi boşaltmanıza engel olan üriner retansiyon gibi bir durumunuz veya bağırsaklarınızda tıkanıklık varsa
 • Tansiyonunuz genelde düşükse
 • Herhangi bir şeker türüne hassasiyetiniz varsa
 • Felç geçirdiyseniz
 • Kriz (nöbet)  geçirdiyseniz
 • Sodyum diyetindeyseniz
 • Diyabetiniz varsa ya da diyabet olma riskiniz varsa
 • Geçmişte herhangi bir zamanda akyuvar sayınız düşük çıktıysa
 • Kendinizde ya da aile bireylerinin birinde kan pıhtılaşması öyküsü varsa
 • Herhangi bir ilacı kötüye kullandıysanız
 • Aşırı alkol kullanıyorsanız ya da geçmişte bir dönem çok fazla alkol kullanmış olma öykünüz varsa

Eğer Seroquel kullanımınızdan sonra aşağıdaki durumlardan herhangi birini kendinizde gözlemlerseniz hiç vakit kaybetmeden doktorunuz ile görüşün. Eğer doktorunuza ulaşmanız mümkün değilse size en yakın hastanenin acil servisine gidin ve sağlık personelleri ile oraya gitmenize sebep olan belirtinin Seroquel kullanımınızdan sonra olduğu bilgisini paylaşın.

 • Uzun süren ağrılı ereksiyon
 • Kas tutulması, ateş, bilinç kaybı ve terlemenin birlikte seyrettiği nöroleptik malign sendrom
 • Başta yüzünüz veya dilinizde olmak üzere herhangi bir yerinizde kontrolünüz dışındaki hareketler
 • Nöbet
 • Aşırı uykulu hissetme veya baş dönmesi (yaşlı hastalardaki yanlışlıkla düşüp yaralanma ihtimalini arttırabilir)
 • Kendinize zarar verme isteği gibi düşünceleriniz veya kendinize zarar verme amacıyla yaptığınız eylemler varsa 

Seroquel Açken Mi Kullanılır, Tokken Mi?

Seroquel içeriğindeki maddeler bazı yiyecekler ile etkileşime girebildiği için ilacı aç karnınıza ve bir şeyler yemeden en az 1 saat önce almalısınız.

Seroquel ile tedavi gördüğünüz sürece greyfurt ve greyfurt suyu tüketmemelisiniz.

Seroquel Hangi İlaçlar İle Beraber Kullanılamaz?

Aşağıdaki ilaçlardan herhangi birini kullanmaktaysanız ya da son iki hafta içinde kullanmışsanız Seroquel tableti size reçete etmiş olan doktora bunu söylemelisiniz. Doktorunuz tedaviniz için vereceği ilacı değiştirmek ya da tedavinizi daha yakından takip etmek isteyebilir.

 • Sinir hücrelerinin işlevini etkileyen anti kolinerjik tipi ilaçlar
 • Uykusuzluk tedavisinde kullanılan barbitüratlar
 • Epilepsi (sara) ilaçları
 • Tansiyon ilaçları
 • Kalp ritminizi etkileyen ilaçlar 
 • AIDS tedavisi için kullanılan lopinavir, didanozin ve ritonavir gibi bazı ilaçlar
 • Depresyon ilaçları
 • Azol sınıfı ilaçlar (mantar enfeksiyonu tedavisi için)
 • Enfeksiyon tedavisi için kullanılan klaritromisin veya eritromisin gibi ilaçlar
 • Lityum veya Tiyoridazin gibi diğer antipsikotik ilaçlar
 • Kabızlık sorunu yaşamanıza neden olan ilaçlar

Seroquel Yan Etkileri Nelerdir?

Seroquel yan etkilerinden ilacı kullanan her 10 kişiden 1’inde görülen çok yaygın olanları aşağıdaki gibidir.

 • Kilo alma, 
 • Baş dönmesi, 
 • Ağız kuruluğu, 
 • Baş ağrısı, 
 • Kaslarda anormal hareketler, 
 • Kasları kullanırken zorlanma, rahatsızlık, titreme ya da ağrılı olmayan kas tutulması
 • ishal, kusma, huzursuzluk, baş ağrısı, baş dönmesi, uykusuzluk gibi ilaç kesilme sendromları 
 • Toplam kolesterol ve trigliseridler gibi bazı yağ miktarında değişiklikler
 • Uyuklama hali (tedavi devam ederken zamanla azalıp değişebilir)
 • Ateş
 • Taşikardi
 • Kalp ritminde hızlanma, çarpıntı
 • Halsizlik ve güçten düşme hali
 • Bacaklar ve kollarda şişme
 • Kusma
 • Tiroid hormonlarının kandaki miktarında değişme
 • Kan şekerinde yükselme
 • Kan hücresi tiplerinin bazılarının sayılarında azalma
 • Kandaki karaciğer enzimlerinin miktarında artma
 • İştah artışı
 • Nefes darlığı
 • Bulanık görme
 • Kabızlık
 • Midede hazımsızlık
 • Ayağa kalkınca baş dönmesi, kan basıncının düşmesi veya bayılma hissiyatı
 • Konuşmada zorlanma
 • Uyaranlara karşı çok fazla duyarlılık
 • Depresyon
 • İntihar düşünceleri
 • Kabus görme ve normalin dışında rüyalar
 • Prolaktin hormonunun kandaki miktarında artış ve buna bağlı olarak bazı vakalarda erkek ve kadınlarda memeden süt gelmesi ve şişlik, kadınların adet görmesinin durması veya düzensizleşmesi

Yukarıda saydığımız yaygın yan etkilerinin yanı sıra Seroquel yaygın olmayan yan etkileri de vardır. Bir belirtinin yaygın olmayan sınıfında olması 100 kişiden 1 kişiyi ya da 1’den fazlasını etkilediği anlamına gelir. 

Seroquel ölümle sonuçlanabilen çok ciddi kalp ritim bozukluklarına neden olabilen ve gözlemlediğiniz yan etkileri doktorunuzla paylaşmanızı gerektiren türden bir ilaç grubuna dahildir. 

Seroquel tabletin yaygın olmayan yan etkilerinden kayda geçmiş olanları aşağıdaki maddelerde verilmiştir.

 • Mevcut diyabetin kötüye gitmesi
 • Yutkunmada zorlanma
 • Nöbetler
 • Bayılma ve düşük kan basıncı ile ilişkilendirilebilen kalp atım hızında yavaşlama
 • Ağız çevresi ve deri yüzeyinde şişme, deride kabarcıklar gibi belirtilerin de dahil olduğu alerjik reaksiyonlar
 • Nötropeni
 • Kandaki sodyum miktarında azalma
 • Genizde tıkanıklık
 • Huzursuz bacak sendromu
 • Önceden var olmayan şeker hastalığı
 • Kandaki alyuvar miktarında azalma
 • Bayılma
 • İstem dışı hareketler (özellikle yüz ve dilde)
 • Cinsel aktivite bozuklukları
 • QT uzaması
 • İdrar yapmakta güçlük

Seroquel’in seyrek yan etkilerinden kayda geçmiş olanlarını aşağıdaki maddelerde görebilirsiniz.

 • Pankreas iltihabı
 • Bağırsak tıkanması
 • Sarılık
 • Uzun süren ağrılı ereksiyon
 • Uyku apnesi
 • Kreatin fosfokinazın kandaki seviyesinde artış
 • Agranülositoz adı verilen akyuvar hücre sayısındaki düşüklük ile ateş, boğaz ağrısı, grip belirtileri ya da başka bir tür enfeksiyon 
 • Hipotermi
 • Uyurgezerlik
 • Hepatit denilen karaciğer iltihabı
 • Göğüslerde şişme ve / veya göğüslerden beklenmedik şekilde süt gelmesi
 • Bacaklarda ağrı, kırmızılık ve şişme ile kendini gösteren solunumda zorlanma ve göğüste ağrıya sebep olabilen damarlar boyunca akciğere ilerleyen kan pıhtılaşması (bu belirtiler vakit kaybetmeden doktora başvurmayı gerektirir)
 • Adet düzensizliği
 • Metabolik sendrom da denilen kanda şeker artışı, yüksek kan basıncı, karın bölgesindeki yağ oranında artış, iyi kolesterolde azalma ve kandaki trigliserid denilen yağ türünde artış durumlarından 3 ya da daha fazlasının bileşimi

Şu ana kadar okumuş olduğunuz yaygın, çok yaygın, yaygın olmayan ve seyrek görülmekte olan yan etkilerin yanı sıra çok seyrek olarak sınıflandırılmış olan, ilacın her 10.000 kullanıcısından 1’ine kadarını etkileyen yan etkileri de vardır. Bunların kayıtlara geçmiş olanları aşağıdaki gibidir. Bunlardan herhangi biri görüldüğü anda vakit kaybetmeden doktora haber vermeyi ya da en yakın hastanenin acil servisine başvurmayı gerektirir.

 • İdrar hacmini ayarlayan hormonun salgılanmasında dengesizlik
 • Rabdomiyoliz denilen, kaslarda ağrı ve kas liflerinde yıkım
 • Stevens - Johnson sendromu denilen göz, deri, ağız ve genital bölgelerdeki soyulma durumu
 • Anaflaksi denilen, solunumda güçlük veya şoka sebep olabilen çok ciddi alerjik reaksiyon
 • Şiddetli pişik ve deride kırmızı renkli kabartılar
 • Anjiyoödem denilen, genellikle dudaklar, boğaz ve göz çevresinde görülen deride ani kabarma

Ayrıca, görülme sıklığı bilinmiyor olmakla birlikte, kayıtlara geçmiş olan bazı belirtiler aşağıdaki gibidir.

 • Hamileliğinde Seroquel kullanmış olan annelerin yeni doğan bebeklerinde görülen ilaç kesilme belirtileri
 • Toksik epidermal nekroliz (derinin soyulması, deri yüzeyinde kabarcıklık oluşumu ve ateş gibi belirtiler ile seyreden ciddi ve ani reaksiyon)
 • Eritema multiforme (kırmızı renkli düzensiz benekler ile seyreden deri döküntüsü)

Seroquel ile tedaviniz boyunca herhangi bir yan etki ile karşılaşmanız halinde doktorunuzu bilgilendirmelisiniz. Doktorunuz tedavi sürecinizi yakından takip etmek, aldığınız dozda değişiklik yapmak veya size daha farklı bir ilaç reçete etmek isteyebilir.

Seroquel Doz Aşımı

Özellikle yaşlı hastalardaki Seroquel ilaç doz aşımı durumunda QT uzaması vakaları kaydedilmiştir. 

Seroquel doz aşımında çok nadir de olsa ilacın tek başına komaya veya ölüme yol açtığı kaydedilmiştir.

Genellikle rapor edilmiş olan doz aşımı belirtileri ilacın yan etkilerinin aşırı seviyede görülmesi şeklinde olmuştur.

Almanız gerekenden fazla miktarda ya da almanız gereken sıklıktan daha kısa aralıkta ilacı aldığınızı fark edecek olursanız doktora bildirmeniz ve yakın takip altında olmanız gerekmektedir. 

Yazar
Avatar
Şebnem Akı KaraoğluUzman Psikolog22 Mart 2023
0/1500
Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı

Henüz yorum yapılmadı